Port Kultury

Ciekawostki informacyjne z Polski i świata

Jakie zabawy integracyjne dla dzieci

 

dzieci bawiące się dynią

Celem zabaw integracyjnych jest zacieśnienie więzi w grupie. Wpływają pozytywnie na otwartą atmosferę w grupie, a także wywołują dużo radości u dzieci.

Jakie zabawy możemy wykorzystać?

Jeśli dzieci się nie znają możemy zaproponować zabawy, które ułatwią im pierwszy kontakt. Oto kilka przykładów:

1. Uściśnij dłoń – dzieci chodzą swobodnie po sali. Osoba prowadząca zabawę podaje komendy, np:

  • uściśnij jak najwięcej dłoni,
  • weź osobę, która stoi obok Ciebie za rękę, utwórzmy koło. Trzymając się za dłonie zróbmy wszyscy jednocześnie przysiad.

2. Podawanie przedmiotu – wszyscy siedzą w kółku. Osoba prowadząca podaje pierwszemu dziecku jakiś przedmiot (może nim być woreczek, klocek, itd..) i wydaje polecenie: Wyobraź sobie, że ten klocek to ogromny, ciężki kamień. Dzieci przekazują go sobie po kolei, udając, że bardzo trudno jest im go unieść. następnie prowadzący mówi , że przedmiot jest: gorący, lepki, kruchy, brzydko pachnie…

3. Chodzenie – uczestnicy zabawy chodzą po sali. Osoba prowadząca zabawę mówi:

  • chodzimy po gorącym piasku,
  • skaczemy po kamieniach,
  • idziemy pod wiatr z otwartym parasolem,
  • jesteśmy bardzo zmęczeni.

4. Krążące pudełko – osoba prowadząca włącza muzykę. Dzieci siedzą w kole, pudełko krąży. Jeśli muzyka przestaje grać, osoba u której znalazło się pudełko wyjmuje z niego los i wykonuje zadanie, które wylosowało.

Jaka jest rola zabaw integracyjnych?

Zabawy integracyjne wytwarzają przyjazną atmosferę w grupie, powodują zbliżenie się do siebie dzieci, ułatwiają im kontakt między sobą. Uczą także współdziałania i stymulują do podejmowania inicjatywy. Przede wszystkim dają „odpoczynek psychiczny” i oderwanie od codziennych zajęć. Dzieci mogą podczas nich odreagować od obowiązków, jak również wykazać się kreatywnością. Przeznaczone są do stosowania w każdej grupie wiekowej. Doskonale sprawdzą się u przedszkolaków, jak również u dzieci w wieku szkolnym, czy u osób niepełnosprawnych. Bardzo łatwo można je modyfikować, co ułatwia ich wykorzystanie w każdej grupie.

Zabawy będą atrakcyjniejsze, jeśli postaramy się wykorzystać rekwizyty – spowodują, że grupa bardziej się zintegruje. Należy również zwrócić uwagę, aby każde dziecko brało aktywny udział w animacji. Watro kompensować niektóre zachowania dzieci, a zadania dobierać do ich charakteru (dzieci nieśmiałe można dopasować do dzieci opiekuńczych, niesfornym powierzyć kreatywne zadania). Zabawy można wykorzystać do pokazania małym podopiecznym ich mocnych stron, zalet. Zabawy integracyjne ułatwiają nawiązanie nowych przyjaźni i znajomości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *