Port Kultury

Ciekawostki informacyjne z Polski i świata

Premier Morawiecki o sile Polski

Perspektywa wydaje się dobra – zdaniem premiera Mateusza Morawieckiego znaczenie Polski na arenie międzynarodowej rośnie. I to w sposób bardzo dynamiczny. Z czego wynika takie stwierdzenie i czy rzeczywiście tak jest?

Wzrost znaczenia Polski – skąd płynie?

Kluczową kwestią i determinantą dzięki której rośnie znaczenie naszego kraju w środowiskach międzynarodowych jest właściwe zarządzanie finansami publicznymi. Dobre gospodarowanie budżetem państwa służy wdrażaniu programów rozwojowych i społecznych. A to one są drogą do podwyższenia poziomu gospodarczego. To właśnie podwyższenie gospodarki i poziomu życia Polaków decyduje o pozycji Polski. Premier Morawiecki niejednokrotnie porusza temat siły i korzyści jakie płyną ze stabilnego budżetu państwa, niskiego bezrobocia i innych składowych.

Jak weryfikuje pozycję Polski?

Dla premiera Morawieckiego wzrost znaczenia Polski można zinterpretować poprzez relacje interpersonalne i biznesowe między przedstawicielami krajów. Powołując się na pobyt w Szwajcarii i rozmowy prowadzone w Davos, relacjonował, że był proszony o rozmowy i dzielenie się doświadczeniem. Jest to sytuacja o jakiej jeszcze kilka lat temu można było wyłącznie marzyć. To inni przedstawiciele świata polityki, a zwłaszcza świata Zachodu, byli postrzegani jako zasłużeni i tym samym – godni wypowiedzi w konkretnej kwestii organizacji i podnoszenia jakości życia w kraju.

Premier zapewnia jednocześnie, że Polska, jako kraj członkowski Unii Europejskiej, będzie zawsze wzmacniała politykę zagraniczną, kierując się wartościami wolności obywatelskiej. Historia naszego kraju wpływa na najlepsze rozumienie rzeczywistej wolności, co pozwala działać i klasyfikować się wśród najbardziej proeuropejskich państw. Takie dążenia naturalne wzmacniają wysokie położenie Polski w kontekście globalnym.

Krytyczne głosy

Zdaniem krytyków kwestie pozycji Polski przedstawiane przez premiera Morawieckiego nijak mają się do rzeczywistości. Chociaż ogłasza on wiele sukcesów finansowych i strategicznie podkreśla współprace międzynarodowe, są one potwierdzane wyłącznie przez media współpracujące z rządem. Polska wciąż pozostaje uzależniona od zachodnich ośrodków, co wcale nie podnosi jej znaczenia. Praktyka pokazuje, że w ciągu roku Polska była pomijana i lekceważona już nawet przy planowaniu, a w konsekwencji także przy organizowaniu międzynarodowych zjazdów, spotkań, szczytów i konferencji. Życie polityczne Polski nie obyło się w ostatnich latach bez sankcji i wystąpień wpływających na umniejszenie roli.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *